Pri sadnji vrta morate voditi računa o jednoj stvari: biljke ne vole biti susjedi sa svim biljkama, isto kako što tlo ne voli da se uvijek na isto mjesto sade iste biljke jer ga to umara. Svaka biljka iz tla crpi određene hranjive tvari, pa ako više puta za redom sadite istu biljku na isto mjesto, nestati će hranjivih tvari i nećete imati dobre plodove.
Zato je dobro mješovito kultiviranje kako bi se različite biljke nadopunile na jednoj gredici. Kako biste pametno izmijenili povrtne kulture najbolje je voditi vrtni kalendar. u njega zapišite koje ste biljke gdje sadili te godine.
Vrt se često dijeli na tri dijela, pa biljke možete saditi na isto mjesto nakon tri godine. Ako je neko povrće posebno osjetljivo, sadi se svakih šest godina na isto mjesto.
Biljke dijelimo na slabe, srednje i jake potrošače, ovisno o tomu koliko crpe iz tla. Ako prvi put sadite vrt, na dobro zagnojeno tlo prvi put posadite jake potrošače, sljedeće godine posadite srednje potrošače i treću godinu posadite slabe potrošače.
Nakon toga tlo se mora dohraniti zelenom gnojidbom, kompostom ili gnojidbenim pokrovom. Nakon toga možete ponoviti ciklus. Da bi se najbolje iskoristile hranjive tvari iz tla, treba biti dobra izmjena povrtnih kultura. Isto tako, na taj način ćete otežati štetnim gljivicama i crvima koji napadaju biljke prijenosnice.
Među jake potrošače spadaju krumpir, rajčica, kelj, papučar, celer, tikvica, krastavac, bundeva i za njih biste trebali u jesen pripremiti gredice s kompostom i organskim gnojivom.
Srednji potrošači su salata puterica, rotkvica, rotkva, mrkva, špinat, korabica, paprika, blitva, cikla i luk. Njima ne treba puno organskog gnojiva niti komposta.
Najslabiji potrošači su grašak, matovilac, mahune, grbica, portaluk i drugo začinsko bilje. Za njih je dovoljno malo komposta i biljnog gnojiva. Za začinsko bilje ga je stvarno dovoljno u malim količinama.