Epidemiološka situacija u Zeničko-dobojskom kantonu je stabilna i ponovo ulazi u jednu mirniju fazu – ocijenio je dr. Adnan Jupić, ministar zdravstva i predsjednik Kriznog štaba za praćenje novog koronavirusa ZDK.
“To potvrđuje pad broja aktivnih pacijenata koji je ispod 300 i nijedan dan nismo imali preko 45 oboljelih, što govori da je Krizni štab obavio svoju primarnu funkciju, a to je usporavanje širenja pandemije. Ulazimo u osmi mjesec borbe protiv pandemije i dosadašnjim rezultatima i načinom rada možemo biti zadovoljni”, rekao je ministar Jupić.
Dodao je da situaciju prate enormni troškovi zdravstva i zamor zdravstvenih radnika, jer niko nije računao da će pandemija trajati dugo, ali da je stanje pod kontrolom zahvaljujući povećanom angažmanu zdravstvenih radnika, Vlade ZDK i Kriznog štaba Ministarstva zdravstva.
Krizni štab je danas usvojio izmjene Smjernica za postupanje sa pacijentima pozitivnim na koronavirus kojima je, shodno preporukama Svjetske zdravstvene organizacije (WHO/SZO), ukinuto retestiranje oboljelih, izuzev kada o odluku o retestiranju donese ljekar, a kako bi se ublažio pritisak na PCR laboratorije i omogućilo pravovremeno testiranje pacijenata radi liječenja na kliničkim centrima, ali i smanjio broj dana bolovanja oboljelih.
Kantonalna bolnica Zenica i Opća bolnica Tešanj snabdjevene su novim aparatima koji će povećati broj testiranja, a Vlada ZDK je nabavila određen kontigent testova za koronavirus koji su ove sedmice isporučeni ovim ustanovama.
“Očekujemo da dobijemo 6.000 testova preko WHO/SZO, a sljedeći korak je nabavka nove količine testova i ja se nadam da ćemo iznaći rješenja te zadržati ovako dobru epidemiološku situaciju kakvu imamo sada u ZDK”, rekao je Jupić.
Krizni štab Ministarstva zdravstva izdao je prošle sedmice preporuku na osnovu koje je početak školske godine u ovom kantonu prolongiran za 8. septembar, najavivši da će pratiti epidemiološku situaciju.
“Analiza pokazuje da se stanje u ZDK postepeno smiruje. Naš cilj je bio da “razvučemo” širenje pandemije i imali smo sporiji porast broja oboljelih, a sada imamo sporiji pad broja aktivnih slučajeva tako da na taj način uspijevamo sačuvati zdravstveni sistem. Strahovali smo od četvrtog “pika” početkom septembra, jer smo imali tri skoka aktivnih slučajeva u julu i avgustu, ali se to, na našu sreću, nije desilo. To znači da imamo manje izvora za širenje virusa i da će, uz sve ono što škole intenzivno rade na osposobljenosti da se nose sa izazovima organizacije nastave u uslovima COVID-19, nastava moći početi 8. septembra”, rekao je dr. Senad Huseinagić, direktor Instituta za zdravlje i sigurnost hrane u Zenici.
Najavio je da će Institut i Krizni štab aktivno pratiti situaciju i ukoliko procijene da se situacija pogoršala davati nove preporuke Ministarstvu obrazovanja, nauke, kulture i sporta ZDK, s kojim zdravstveni sektor ima odličnu saradnju.
“Smatramo da sve ono što ćemo predložiti, a obrazovni sektor uz naš nadzor provesti, biti poruka roditeljima da bez velike brige mogu poslati svoju djecu u škole, bez povećanog rizika da će doći do obolijevanja u školi”, rekao je Huseinagić.