Promoviranjem penzioniranih nastavnika koji su još intelektualno aktivni u mentore u organizaciji Step by step nastoje unaprijediti pedagoški rad u svim nivoima obrazovanja – od vrtičkog do srednjeg.
Među 500 učesnika nedavno završene regionalne konferencije Zajednice inovativnih nastavnika bila je i Zeničanka Aiša Smailbegović Hadžihalilović, koja je nakon decenija mentorstva, sada i zvanično dobila tu titulu.
Specijalistica pedijatrije, i vrlo aktivna u nevladinom sektoru kroz rad sa djecom doktorica Aiša Smailbegović Hadžihalilović je kaže, čitav svoj radni vijek pokušavala objasniti razrednicima i direktorima škola, da se izostanci s nastave mogu pravdati iako je posrijedi problem emocionalne prirode. Smatra da je dobra uvezanost svih sektora koji treba da brinu o zdravom razvoju djece od ključnog značaja. Identificira i najveće probleme koji se javljaju u nastavnoj praksi. Među prvima je onaj uzrokovan vrlo čestom pojavom da roditelj pred svojim djetetom omalovažava nastavnika smatrajući ga nestručnim.
Naziv konferencije u kojoj su učestvovali nastavnici i odgajatelji iz svih država bivše Jugoslavije bio je „Gradimo zajednicu – moć ljudske povezanosti“. Zajednica inovativnih nastavnika program je organizacije koja se bavi pedagoškim problemima i unapređenjem pedagogije u predškolskom, osnovnom i srednjem obrazovanju Step by Step. Naša sagovornica navodi da se u Zenicu vratila puna impresija i oduševljena idejama mladih i starijih nastavnika. Kaže da su stimulativne i inspirativne.
Podprojekat programa je „Mentor“ u okviru kojeg u organizaciji Step by step nastoje unaprijediti pedagoški rad promoviranjem penzioniranih nastavnika koji su još intelektualno aktivni da prenose znanja i iskustva.
„Prije nekoliko godina sam bila u sličnom projektu i bila sam potom mentorica djevojci iz Visokog. Mentor treba da pomaže u pronalaženju literature, u radu u praksi i svemu drugom što je potrebno mladom nastavniku na njegovom profesionalnom putu. Mene je ove godine za mentora Zajednice inovativnih nastavnika predložila odgajateljica Nisveta Kozlić, s kojom sam sarađivala u procesu socijalizacije dječaka Ismaila Zulfića“, priča doktorica Aiša Smailbegović Hadžihalilović.
Ideje, kao i rezultate istraživanja o kojima je slušala na 11. Regionalnoj konferenciji Zajednice inovativnih nastavnika će sigurni smo, na najbolji način upotrijebiti u radu s djecom – članovima „Lotosa“, kao i kao mentor. Mentorstvo se radi bez novčane naknade, a mladi profesionalci koji trebaju mentora se organizaciji Step by step, obraćaju sami.
Izvor: zenicainfo.ba