Radnici u obrazovanju i kulturi u ovom teškom vremenu ulažu enorman trud da kroz profesionalan i odgovoran odnos prema svom poslu se u hodu prilagođavaju novonastaloj situaciji. Više od 250.000 učenika u Federaciji BiH je, kako preko platformi tako i preko društvenih mreža, uvezano u organizovano odvijanje online nastavnog procesa.
Mnogi od njih imaju i vlastitu djecu koju također trebaju pomagati u savladavanju nastavnih sadržaja, ali i roditelje nad čijim zdravljem i životima bdiju. Ovakav vid nastave, kada su naši učenici u totalnoj izolaciji, nije samo puko podučavanje nego i, ne manje važna, radno-okupaciona terapija. Teško je i zamisliti šta bi radili i kako bi naši učenici provodili svoje vrijeme da nema online nastave. Radnici u kulturi također rade. Online predstavama, koncertima i drugim sadržajima hrane dušu umjetnošću ljudima u vremenu izolacije i pomažu im da na taj način sačuvaju svoje mentalno zdravlje, navodi se u saopćenju.
Za svoj rad radnici u obrazovanju i kulturi ne očekuju aplauze, ali još manje prijetnje smanjenjem plaća i drugih stečenih prava pod krinkom solidarnosti. Solidarnost kod radnika u obrazovanju i kulturi nikada nije bila upitna a i sad je na djelu. Znaju naši učenici i njihovi roditelji. Vodeći se onom „neka lijeva ne zna šta desna daje“, o tome se ne govori.
Ono što očekuju jeste da solidarnost u ovom momentu pokažu i oni koji u ovom društvu imaju najviše. Neka ne kukaju i ne atakuju na mizerne plaće u obrazovanju i kulturi,
Očekuju i traže od kreatora javnih budžeta, prije nego što se dotaknu plaća, s istih skinu sve ono što u ovom momentu nije nužno.
U suprotnom online vrlo jednostavno može postati offline. Jednim klikom, poručili su.