Proizvođači željeza i čelika te obojenih metala suočavaju se s brojnim izazovima u svom poslovanju, a u prošloj godini u ovim sektorima zabilježen je pad izvoza – istaknuto je na sjednici Odbora Udruženja metalske i elektro industrije (UMEI) Privredne komore Federacije BiH (PKFBiH).
Zbog uvođenja kvota za uvoz čelika u EU, uvođenja stopostotnih carina na robu koja se izvozi na Kosovo, kao i turbulencija na drugim tržištima, smanjen je izvoz željeza i čelika iz BiH. Izvoz obojenih metala je za prvih jedanaest mjeseci 2019. godine, u odnosu na isti period 2018. godine imao veliki pad od 32,7 posto, dok je istovremeno povećan uvoz za 10,9 posto. Negativne trendove kod izvoza obojenih metala uzrokovala je obustava proizvodnje u kompaniji Aluminij iz Mostara.
Važno je napomenuti da su ostale grane metalske i elektro industrije FBiH imale pozitivne trendove i bilježile porast izvoza. Tako je izvoz metalnih proizvoda rastao za 8,7 posto, mašine i transportna sredstva za 12 posto, pogonske mašine i oprema za 17,9 posto, mašine specijalizirane za određene industrije za 8,4 posto, mašine za obradu metala 59,1 posto, električne mašine, aparati i uređaji za 12,7 posto, drumska vozila za 1,8 posto rečeno je Feni u UMEI PKFBiH.
Kada je riječ o broju zaposlenih u metalskoj i elektro industriji u 2019. godini, kako navode iz UMEI, zaustavljen je trend rasta broja radnika. U ovoj industriji u FBiH radi nešto više od trideset jedne hiljade radnika i radi se o jednoj od najznačajnijih grana industrije u BiH.
Odbor je usvojio izvještaj o radu Udruženja za 2019. godinu u kojoj je jedna od značajnijih aktivnosti bila izrada Akcionog plana za realizaciju Strategije razvoja metalnog i elektro sektora FBiH za period 2018.-2025. godine. Kada je riječ o djelovanju Udruženja u ovoj godini, glavne aktivnosti će biti usmjerene na rješavanje problema nedostatka radne snage, insistiranju na donošenju za privredu pozitivne zakonske regulative, promociju bh. kompanija, traženje novih tržišta i poslovnih partnera, unapređenju obrazovnog sistema i drugo.