Privrednici koji su u vrijeme pandemije zabilježili pad prometa ostvarili su pravo na subvencioniranje doprinosa u proteklim mjesecima zahvaljujući paketima pomoći vlada u oba entiteta. Da su u najvećoj mjeri pogođeni trgovina i ugostiteljstvo, kao što se i predviđalo, pokazuju izvještaji poreznih uprava u BiH o padu prometa ovih djelatnosti.
Međutim, uprkos krizi pojedini evropski trgovci na malo uspjeli su povećati prodaju za nekoliko procenata. To se uglavnom odnosi na one koji nude opcije online trgovine.
Pored trgovaca na malo, veliki broj restorana i objekata za pripremu i usluživanje hrane ostvario je pravo na subvencije u Federaciji BiH. U vrhu liste su i nespecijalizirane trgovine na veliko, objekti pripreme i usluživanja pića, kao i trgovine na malo motornim gorivima u specijaliziranim prodavnicama.
Subvencije doprinosa zatražili su i ostvarili i proizvođači namještaja, obuće, odjeće, sirovog željeza, čelika i ferolegura. Među onima koji su dobili subvencije za april, maj i juni su i građevinari, prijevoznici robe, pekari, frizeri, kozmetičari, trgovci odjećom, hotelijeri… Subvencije Vlade FBiH dobile su i kockarnice i kladionice.
Slična situacija je i na području entiteta Republika Srpska. Iz Ministarstva privrede i preduzetništva RS-a govore nam da se za dodjelu sredstava iz paketa pomoći prijavilo najviše djelatnika iz oblasti prerađivačke industrije. Za pomoć su se prijavili i poslodavci iz oblasti trgovine, turizma i ugostiteljstva, kao i saobraćaja i veza.
Ipak, vrijedi podsjetiti na stalna kašnjenja isplata subvencija za doprinose u Federaciji BiH, zbog čega najviše ispaštaju radnici koji ostaju bez zdravstvenog osiguranja i prava na besplatno liječenje.