Te zdrave navike uključuju:
– Ishranu bogatu biljkama sa malo masti
– Umjereno vježbanje od nekoliko sati sedmično
– Održavanje zdrave tjelesne težine
– Izbjegavanje pušenja
– Konzumiranje ne više od jednog alkoholnog pića dnevno za žene, a dva za muškarce
Istraživači navode da zdrav način života zaista može doprinijeti dužem životu bez obolijevanja od uobičajenih hroničnih bolesti, srčanih bolesti, dijabetesa i karcinoma.
Rezultati sugeriraju da žene mogu produžiti životni vijek nakon 50. godine za otprilike deset godina, a muškarci mogu živjeti otprilike osam godina duže ukoliko se pridržavaju zdravih navika.
“Važno je gledati na očekivani životni vijek bez obolijevanja jer to ima važne implikacije u smislu poboljšanja kvalitete života i smanjenja ukupnih troškova zdravstvene zaštite. Produženje životnog vijeka nije dovoljno. Želimo produžiti životni vijek tako da imamo zdrav život i bez većih hroničnih bolesti i invaliditeta povezanih s tim bolestima”, kaže doktor Frank Hu, šef odjela prehrane na Harvardu.
Kako bi pratili ove podatke, istraživači su analizirali 111.000 žena i muškaraca u Americi u dobi između 30. i 75. godine života. Ispitanici su odgovarali na pitanja o njihovim životnim navikama i zdravlju svake dvije godine od 2014. godine. Na osnovu njihovih odgovora životni stil svakog ispitanika ocijenjen je na skali između 0 do 5.
Žene koje su tokom života poštovale četiri od pet zdravih navika živjele su u prosjeku 34 godine duže bez hroničnih oboljenja nakon 50. godine života. S druge strane, muškarci koji su se također pridržavali četiri zdrave navike živjeli su prosječno 31 godinu duže od onih koji su bili skloni nezdravom životu.
S obzirom da su svi ispitanici bili stariji od 30 godina, istraživači s Harvarda poručuju kako nikada nije kasno za promjene.
“Najbolje je okrenuti se zdravim navikama u životu što je ranije moguće, ali njihovo usvajanje i u relativno starijoj životnoj dobi i dalje ima značajne posljedice na životni vijek i kvalitet živta”, poručuje doktor Hu, prenosi Time.