Klimatske karakteristike koje su se mijenjale mnogo puta tijekom svjetske geološke povijesti od gotovo 4,6 milijarde godina imale su trajne učinke na geografske formacije i ekološke sustave. Klimatološki i geomorfološki učinci su najpoznatiji, 4. Prirodne klimatske promjene tijekom vremenskog (kvartarnog) glečerskog i interglacijalnog razdoblja trajale su otprilike 2 milijuna godina. To se dogodilo u prirodnim uvjetima.
Ali 19. Od 21. stoljeća utjecaj ljudskih aktivnosti na klimu znatno je porastao. Korištenje energije dobivene iz fosila, industrijska proizvodnja, povećano i nesvjesno korištenje zemljišta, uništavanje šuma itd. emisije stakleničkih plinova su se povećale kao rezultat mnogih ljudskih aktivnosti. Kao rezultat prekoračenja kapaciteta autopurifikacije, nedovoljni prirodni ciklusi uzrokuju nakupljanje. Jačanje efekta stakleničkih plinova posebno je vidljivo na svjetskoj energetskoj bilanci. To uzrokuje dodatna pozitivna zračenja i mijenja klimatska svojstva te uzrokuje povećanje temperature.
Klimatske promjene su statističke promjene promatrane u prosječnim klimatskim vrijednostima i standardnim devijacijama u okviru svih područja i vremenskih razmjera. Promjena se temelji na unutarnjim i vanjskim čimbenicima. Vanjski čimbenici uključuju pokrete kore, solarne aktivnosti i odnose, a unutarnji čimbenici uključuju antropogene aktivnosti. Osim definicije klimatskih promjena, Okvirna konvencija UN-a o klimatskim promjenama definira klimatske promjene kao posljedica antropogenih učinaka koji izravno ili neizravno dovode do degradacije sastava atmosfere.
Današnje klimatske promjene ispitane su u okviru globalnog zatopljenja. Globalno zagrijavanje uzrokuje promjene u hidrauličkim ciklusima, topljenje leda i ledenjaka, povećanje razine mora, sušu i valove vrućeg zraka u frekvenciji / intenzitetu, promatranje ekstremnih oborina i poplava, te negativan utjecaj na ekološke sustave i društveno-kulturno-gospodarske sektore.
Klimatske promjene zbog ljudskih aktivnosti
Prirodni staklenički plinovi u atmosferi uzrokuju intenziviranje efekta staklenika. Aktivnosti kao što su industrijski procesi, poljoprivredne aktivnosti, krčenje šuma i korištenje fosilnih izvora energije prelaze kapacitet prijenosa stakleničkih plinova, a povećanje temperature u donjoj i srednjoj troposferi važan je razlog globalnog zatopljenja. Osim toga, ako koncentracija aerosola nagomilanih u troposferi kao rezultat korištenja fosilnih izvora energije mijenja količine oblaka i svojstva refleksije. Stvara negativno zračenje u tendenciji hlađenja klime. Osim toga, čestice vulkanskog pepela odražavaju određenu količinu kratkog valnog zračenja sunca, uzrokujući da se troposfera i zemlja ohlade.
Neke promatrane klimatske promjene
Globalna prosječna površinska temperatura, koja je postala očigledna još od 1980-a, povećala je 0,7 stupnjeve do danas. 0,58 je bila najtoplija godina s anomalijom 1998 stupnja. Rezultati dobiveni u podacima 2005 godine bili su učinkoviti u anomaliji stupnjeva 0,485 u cijeloj zemlji i anomaliji stupnja 0,648 na sjevernoj hemisferi. Svakih deset godina povećava se 0,2 stupnjeva na minimalne dnevne prosječne temperature. 100 ima godišnju globalnu prosječnu linearnu tendenciju 0,74 stupanjske anomalije.
To znači da je temperatura 100 godišnjeg razdoblja dosegnuta dva puta tijekom 50 godine. U posljednjem 40 godišnjem razdoblju, donji i srednji slojevi atmosfere u troposferi prilično su visoki u usporedbi s zagrijavanjem prethodne godine. To utječe na zemlju i oceane, kao i na donju troposferu. Time se povećava sposobnost zadržavanja vodene pare vrućeg zraka. Istraživanja 1300-a do današnjih dana pokazuju da se prosječna temperatura oceana povećava na minimalnu dubinu 1960 metara i da klima apsorbira 3000 toplinske energije u postocima. Ovo zagrijavanje uzrokuje širenje vode i uzrokuje porast razine mora.
Također je zabilježeno u planinskim ledenjacima i prosječni snježni pokrivač je 3. TAR izvješće. U izvješću se navodi da gubitak grenlandskih i antarktičkih ledenih štitova pridonosi povećanju razine mora, a ispituje se plutajući jezik glacijala, školjke leda i gubitak mase. Prostorno i volumetrijsko smanjenje snježnog pokrivača i planinskih / morskih ledenjaka polarnih i srednjih geografskih širina nastavlja se ubrzano. Mjerenje razine mora i plime uslijed porasta 20-a. 0,12-0,22 m je dokazano da raste tijekom 20. stoljeća. Stope razdoblja koje pokrivaju razdoblje 1961-2003 godina određuju se kao 1,3-2,3 mm / godišnje, dok se stope razdoblja za razdoblje koje obuhvaća 1993-2003 određuju kao 2,4-3,8 mm / godišnje.
Najvažniji način smanjenja predviđenih klimatskih promjena i njihovih potencijalnih negativnih utjecaja na društveno-gospodarske sektore, prirodne ekosustave i ljudsko zdravlje je smanjenje emisija stakleničkih plinova uzrokovanih ljudskim djelovanjem i povećanje faringe. Politike i mjere za smanjenje ili kontrolu emisija stakleničkih plinova provode se kako bi se smanjile emisije stakleničkih plinova i / ili uključili znanstveni i tehnički / tehnološki pristupi i mjere te alati makro politike koji će se vjerojatno provesti u bliskoj budućnosti.
Neke predviđene klimatske promjene
Kao rezultat svih projekcija i scenarija emisije temeljenih na Četvrtom izvješću o procjeni međuvladinog panela o klimatskim promjenama (IPCC), akumulacija ugljičnog dioksida u atmosferi, površinske temperature i razina mora 21. će rasti stoljećima; Očekuje se da će kopneni i morski led / ledenjaci izgubiti masu po volumenu i području.
temperatura: Globalna prosječna temperatura površine 100 godine povećat će se za otprilike 2 stupnjeva ako se CO3 akumulira dvaput. Prema mnogim SRES prognozama emisija, 10 će imati zagrijavanje 0,2 stupnjeva jednom godišnje.
oborine: Predviđa se da će se razine padalina povećati u Antarktiku, tropskoj Africi, središnjim i visokim sjevernim geografskim širinama zimi te u južnoj i istočnoj Aziji ljeti. To je u smjeru regionalnog porasta ili regionalnog smanjenja u niskim geografskim širinama. Povećanje oborina uzrokovat će povećanje vodene pare u kopnenim područjima, što će rezultirati smanjenjem tla i otjecanja. Očekuje se da će širina polusuhih i sušnih područja uzrokovati latentne i sezonske promjene oborina.
Snijeg i led: Očekuje se smanjenje raspodjele snježnog pokrivača na sjevernoj hemisferi. Gubici masa nastavljaju se pojavljivati kao posljedica toplinskog širenja formacija kao što su morski led, ledeni štit, ledena kapa, ledenjak. Međutim, očekuje se da će grenlandski ledeni štit izgubiti masu zbog povećanja protoka, te da će antarktički ledeni štit dobiti masu zbog povećanja oborina. Ledeni štit Zapadnog Antarktika ostaje ispod razine mora i vjerojatno će izgubiti svoju stabilnost.
Razina mora: Glavna predviđanja TAR-a su da će prosječna razina mora porasti 1990-2100 metara između 0,09-0,88 godina.