Mnogi od nas su sve manje i manje fizički aktivni zbog korištenja automobila, pokretnih stepenica, liftova, ali i zato što jednostavno nemamo vremena.
Hrana je bogata, raznolika, brza i jednostavna za pripremu. Energetski unos postaje veći od energetskog izlaza, kada jedemo više nego nam je potrebno, a višak ne potrošimo. Taj višak energije ubrzo se pretvara u višak kilograma i potencijalni razvoj kroničnih bolesti vezanih uz pretilost u kasnijem životu.
Da biste ispravili tu neravnotežu i osigurali si dobru formu i zdravu težinu, važno je održavati učinkovitu razinu aktivnosti. Vježba povećava stopu po kojoj vaše tijelo koristi energiju, sagorijeva pohranjenu energiju (masti) i potiče mršavljenje.
Povećanjem razine fizičke aktivnosti ne samo da ćete smanjiti količinu masti u tijelu, već ćete poboljšati funkciju srca i pluća.
Zapamtite sljedeće:
- Kada vježbate, vaš trud mora prelaziti normalne dnevne aktivnosti.
- Kada vježbanje postaje lakše, treba postupno povećavati intenzitet, tako da se održava razina napora tijekom vježbanja.
Postoje dvije važne vrste vježbi: trening otpora i aerobna tjelovježba.
Trening otpora
Ova vrsta treninga pomaže u održavanju i povećanju mišićne mase, a može biti izvedena s utezima ili spravama koje pružaju otpor.
Trening otpora:
- poboljšava snagu mišića i fleksibilnost
- svaka grupa mišića radi odvojeno
- pokret postaje lakši i mišići jačaju.
Aerobna tjelovježba
Ovaj tip vježbanja čini da srce i pluća rade, i povećavaju metaboličku stopu. Primjer aerobne vježbe su hodanje, trčanje, biciklizam, plivanje i ples.
- Aerobna tjelovježba:
- osigurava gubitak masti
- poboljšava mišićni tonus
- u rad uključuje velike grupe mišića
- povećava kondiciju
- poboljšava rad kardiovaskularnog sustava, odnosno, srca i pluća.
Sprečavanje bolesti
Tjelovježba može biti važno oružje u borbi protiv visokog kolesterola, srčanih bolesti i drugih bolesti povezanih s pretilošću. Prema nedavnim studijama, redovita aerobna tjelovježba ima sposobnost sniziti razine LDL kolesterola (lošeg kolesterola) za 5 do 10 posto i povećati HDL kolesterol (dobri kolesterol) za 3 do 6 posto.
Također, redovitom tjelesnom aktivnošću može biti smanjen rizik od razvoja raka. Ne morate napraviti velike promjene u načinu života kako bi smanjili rizik od razvoja raka. Čak i male stvari, kao što je hodanje, mogu dovesti do velike koristi za zdravlje.
Koliko vježbe je potrebno?
Za održavanje ili poboljšanje kondicije, trebali biste stalno vježbati 20 do 30 minuta barem tri puta tjedno. Kako bi izgubiti težinu, trebali bi vježbati do 60 minuta, četiri do pet puta tjedno. Možete početi s kraćim i čestim intervalima, ovisno o težini i razini kondicije.
Ne zaboravite na prehranu
Režim vježbe mora uvijek ići ruku pod ruku s razumnom, uravnoteženom prehranom. Dakle, uravnotežena prehrana koja se sastoji od životinjskih proteina, dobrih masti i ugljikohidrata na biljnoj bazi uz tjelovježbu, daje najbolje rezultate.