Pravilna njega lica po tipu kože

Koža je osnova naše ljepote. Kako se prema njoj odnosimo, tako će nam i vraćati. Osim toga, ona je odraz našeg zdravlja i naših dobrih i loših navika. Otkrijte kako pronaći pravu ravnotežu i mjeru u svemu, odnosno čime je tretirati i što unositi u organizam kako bi koža zasjala prirodnom ljepotom.

 

Kako prepoznati koji tip kože imate?

Dobro se umijemo čistom vodom i osušimo lice.

Ako imamo mješovitu kožu, obrazi će nas početi lagano zatezati, a čelo i područje oko nosa te brada ostat će i dalje sjajni.

Masna koža ostaje sjajna.

Suha koža zateže na svim područjima.

Normalna koža ne zateže, već je ugodna i nakon umivanja.

Kako bi koža zasjala, moramo je hraniti i iznutra. To podrazumijeva zdravu prehranu, kao i dodatke prehrani na bazi nutrijenata bitnih za kožu, poput biotina, astaksantina, cinka ili omega masnih kiselina.

 

MJEŠOVITA KOŽA

Mješovita koža je kombinacija dvije vrste kože – suhe na obrazima te masnije na području nosa i brade, odnosno takozvanoj T-zoni. Upravo takav tip kože postotkom je najzastupljeniji i mogli bismo reći da je i najzahtjevniji tip.

 

Čišćenje

Pri čišćenju mješovite kože potrebno je paziti da se ne isuše dijelovi koji su normalni ili suhi, ali da se ujedno dobro očiste pore i odmaste dijelovi skloni mašćenju. Danas na tržištu nalazimo mnoštvo proizvoda za čišćenje normalne do mješovite kože koji nježno odmašćuju kožu i čiste pore, bez narušavanja njezine prirodne barijere (Effaclar H pjena za čišćenje, Avene Cleanance gel…).

 

Osim gela za čišćenje, ako odmašćivanje masnijih dijelova nije dostatno, poželjno je korištenje tonika koji će dodatno umiriti žlijezde lojnice.

 

Kada smo kožu dobro očistili, spremna je za nanošenje lagane kreme ili fluida koji na masnije dijelove neće djelovati preokluzivno, a suhe neće pretjerano isušiti (Eucerin Aquaporin, La Roche-Posay Hydraphase Legere…).

 

Dodatna njega za mješovitu kožu

Idealna je maska na bazi zelene gline koja će izvući nečistoće iz pora te koja, uz dodatak različitih ulja, neće previše isušiti kožu.

 

Za mješovitu kožu pilinge je potrebno raditi minimalno 1x tjedno, ne previše agresivne kako ne bi narušili kožnu barijeru (Caudalie, NovExpert…).

 

MASNA KOŽA

Njezine lojnice hipertrofirane su i snažno aktivirane, što rezultira stvaranjem otvorenih i zatvorenih komedona. Ako se upala proširi na dermis, nastaju i upalne papule, pustule i nodule, nakon kojih često ostaju ožiljci i hiperpigmentacije.

 

Zašto nastaju akne i kako ih tretirati?

Nekoliko je razloga: policistični jajnici, preosjetljivost i višak androgena, promjena sastava i prekomjerno izlučivanje sebuma… U većini slučaja kombiniraju se različite vrste lokalne terapije za akne te, ako se radi o težim oblicima, neizbježno je korištenje i oralne terapije u obliku izotretionina ili antibiotika.

 

Terapija za masnu kožu uglavnom je dosta agresivna s ciljem da se smanji upala i suprimira lučenje sebuma. Upravo zbog toga veoma je bitna i dodatna terapija koja se koristi kako bi se oporavila epidermalna barijera oštećena terapijom.

 

Čišćenje

Masnu kožu treba odmastiti gelom za čišćenje koji se uglavnom često bazira na kombinaciji biljnih sastojaka koji umiruju kožu te salicilne kiseline koja ima blagi keratolitički učinak. Pripazite – i tu mora postojati mjera jer, ako ćemo takvu kožu previše odmašćivati, ona će nam odgovoriti još jačim izlučivanjem sebuma.

 

Upravo zbog toga bitno je da takvi gelovi ne sadrže previše ili uopće ne sadrže sapune koji će narušiti hdrolipidni sloj (Effaclar, Bioderma Sebium, Normaderm).

 

Nakon pranja lica gelom za masnu kožu, nanosi se tonik koji će je umiriti i pokupiti ostatak sebuma kako bi koža bila spremna za nanošenje kreme.

 

Ako se radi o blagom obliku akni, koristi se krema s antikomedogenim djelovanjem koja odčepljuje pore te blagim protuupalnim djelovanjem koja će prevenirati stvaranje težih oblika akni. Iste kreme uz salicilnu kiselinu često sadrže i cink, također bitan za njihovo antibakterijsko djelovanje.

 

Dva puta tjedno masniji tipovi kože mogu koristiti masku od zelene gline koja će apsorbirati višak sebuma i očistiti pore te svakako piling koji će pomoći deskvamirati orožene stanice i također prevenirati stvaranje komedona (Effaclar duo, Normaderm…).

 

SUHA KOŽA

Ona može biti uzrokovana prirodnim procesom starenja, manjkom estrogena, genetskim naslijeđem ili klimatskim promjenama kao što su niske temperature, niska vlažnost zraka, sunce ili jaki vjetrovi. Sva njega suhe kože zasniva se na njezinoj hidrataciji i hranjenju te neagresivnom čišćenju i minimalnoj uporabi pilinga.

 

Čišćenje

Sredstva za čišćenje suhe kože su mlijeka, micelarne otopine s dodatkom ovlaživača te nježni gelovi bez sapuna ili pjene na bazi hijaluronske kiseline.

 

Kreme za suhu kožu su hranjive i bogate su biolipidima i ceramidima koji jačaju i obnavljaju kožnu epidermalnu barijeru. Osim krema, tu su i hidratantni serumi na bazi omega masnih kiselina ili Na-hijaluronata (NovExpert, Skeyndor).

 

NORMALNA KOŽA

Kada kažemo normalna koža, to podrazumijeva fine pore, dobru cirkulaciju, baršunastu, meku i glatku teksturu, svježu, ružičastu boju ujednačene transparentnosti, bez mrlja. Ova koža nije sklona osjetljivosti.

 

Njega je jednostavna i ne zahtijeva nikakve supstance jačeg djelovanja, već samo održavanje postojećeg stanja vlažnim i nježnim kremama, serumima kako bismo je napojili vitaminima te nježne čistače koji neće pretjerano skidati zdrav hidrolipidni sloj.

 

Čišćenje

Normalna koža ima na površini zdrav hidrolipidni sloj koji je štiti od bakterija i čini otpornom na vanjske utjecaje. Upravo zato dovoljno je čišćenje 2 puta dnevno – da se ukloni šminka i nečistoće. Za to se koriste nježni čistači u obliku gelova bez sapuna, pjena za lice te čvrsti sindeti, s prirodnim bazama bez previše surfaktanata i dodataka koji je neće nakon čišćenja ostaviti isušenom (La Roche-Posay sindet, Avene Cold Cream čvrsti i tekući sindet, Vichy pjena za čišćenje, RoC pjena za čišćenje…).

 

Osim pjena i gelova za čišćenje kože, koriste se i nježne micelarne vode s humektansima poput glicerola kako bi prije gela za čišćenje uklonile jače nečistoće poput maskare ili rumenila te lice očistile i dodatno navlažile (Bioderma, Avene, Uriage, SVR…).

 

Kreme za normalnu kožu su lagane teksture, hidratantne, bogate vitaminima i mineralima te raznim ekstraktima iz biljki i biljnim enzimima. Osim krema, u ljetnim toplijim danima normalnoj koži bit će dovoljna i njega fluidima, koji je nadopunjuju filagrinskim komponentama, pružaju vlažnost te vitaminima i mineralima pridonose jačanju njezine barijere (NovExpert baršunasti fluid, Caudalie…).

 

Piling je potrebno raditi u razmacima od otprilike dva tjedna – nježna formula neće naštetiti kožnoj barijeri, nego joj samo pomoći otkloniti mrtve stanice (La Roche-Posay fiziološki piling…).